Tento rok mnoho detí prekročí bránu škôlky po prvýkrát. Je to veľký deň nielen pre deti, ale aj pre nás, rodičov. Deti sa totiž musia učiť samostatnosti, novým pravidlám, spolupráci s kamarátmi a mnohým novým veciam. Ktoré aktivity im môžu byť na začiatku nápomocné?
Mnohí rodičia nechávajú výber hračiek a hier výsostne na deťoch a riadia sa najmä ich želaniami. Často podľahnú módnym vlnám moderných rozprávkových postáv a hračkám, ktoré lákajú najmä svojim balením. Nie vždy je tento postoj najsprávnejší a pravda je taká, že mnohé hračky môžu byť použité na podporu učenia a vývojového procesu dojčiat, batoliat a malých detí, hoci tak na prvý pohľad nevyzerajú.
Učíme sa samostatnosti pri obúvaní a obliekaní
Nikto nebude od trojročného dieťatka očakávať, že si šnúrky na topánkach zaviaže samo. Často radšej do škôlky vybavíme dieťa topánkami so suchým zipsom alebo podobnou jednoduchšou alternatívou.
Každopádne je na mieste deti spolu s nástupom do materskej školy podporovať hrami so šnúrkami.
Niekedy je to hra na prevliekanie, inokedy tréning ostatných druhov viazania či zapínania. Tieto hry sú rozhodne veľmi prospešné na to, aby sme deti naučili samostatnosti pri obúvaní a obliekaní.
Ako plynie čas
Po tom, ako dieťatko prenecháte pani učiteľkám v škôlke, začne sa jeho každodenný režim plný hier a vzdelávacích aktivít, hygienických prestávok, času na jedlo či oddych. Samozrejme, váš syn alebo dcéra si na tento režim zvykajú postupne a aj vďaka opakujúcim sa činnostiam si začínajú uvedomovať, že deň sa nejako vyvíja v čase.
O režime dňa sa môžete s deťmi porozprávať napríklad počas stavania tematického puzzle. A určite odporúčame začleniť rozhovory o počasí a dňoch v týždni, ktoré neskôr prejdú do debaty o ročných obdobiach a času.
Kamaráti držia spolu
Deti sa pri nástupe do škôlky musia naučiť aj to, ako vychádzať so svojimi rovesníkmi. Kým doma boli jediným stredom vesmíru (alebo takmer jediným), v škôlke sú súčasťou skupiny, pre ktorú platia iné pravidlá. Spoločné pravidlá. Skvelou pomôckou, ktorá deťom pomôže akceptovať kamarátov, sú tzv. kooperatívne spoločenské hry.
Pri nich totiž deti musia spolupracovať, nie súperiť. U nás nájdete napríklad hru Klan škrečkov alebo známu hru Ovocný sad, ktoré sú obe určené práve na podporu tímového ducha. Pozvite k sebe babku, dedka či deti susedov a hra sa môže začať.
Naučte deti prehrávať
Kooperatívne hry sú fajn, ale nezabúdajme na to, že prehra patrí k životu. My to už vieme a teraz je ten čas, kedy to môžete naučiť aj vaše deti. Jednoduché spoločenské hry, v ktorých vyhráva jeden hráč, sú na to ako stvorené.
Rozumieme, že vás láka nechať víťaziť vašich drobcov, ale verte nám, nie vždy je to v prospech veci. Práve v škôlke bude opakovane zažívať aj prehru. V predškolskom období naučte dieťa aj prehrávať, aby nebolo sklamané z neúspechov, ktoré prídu do života neskôr.
Na záver vám ukážeme skvelú knihu plnú nápadov na hry, ktoré využijete v čase, keď je dieťatko s vami doma. Sú to aktivity podľa veku, ktoré deti rozvíjajú a určite ich podporia na ceste k samostatnosti. Potešia aj v čase jesenných chorôb a sychravých víkendov, ktorým sa asi ani tento rok nevyhneme.
Pred nástupom do škôlok želáme vám a vašim deťom bezproblémový a radostný štart, rýchlu adaptáciu a veľa pekných zážitkov.
Pre ďalšie inšpirácie sa prihláste na odber nášho newslettra, ktorý vám pripomenie ďalší z našich pravidelných blogových článkov.